Kamera Güvenlik Sistemi Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler


Kamera Güvenlik Sistemi Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

Kamera Güvenlik Sistemi Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

 

 

Güvenlik her çağda insanların temel gereksinimlerinden birisi olmuştur. Yeme, içme barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan insan bunun sürekliliğini korumak ister. Dünya üzerinde meydana gelen her kavga her mücadele ve hatta her savaşın temelinde başkasının olanı elde etme arzusu yatar. Bu noktada devreye savunma mekanizması girer.

Kamera güvenlik sistemleri de günümüz savunma ve önleme yöntemlerinden birisidir. Kamera güvenlik sistemleri ihtiyaca göre büyük veya küçük ölçekli olabilir. Bugün ufak bir kulübeyi koruyan tek bir kamera ile ülke sınırlarını koruyan termal bir kameranın çalışma mantığı aslında temelde aynıdır. Yani güvenlik sistemleri bir standarttan ziyade bizim ihtiyacımıza göre belirlenir. Bu durumda güvenlik sistemimizden istediğimiz sonucu alabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. 

Genellikle insanımız tarafından dikkat edilen ilk nokta ürün fiyatıdır. Tabi ki her ürünü alırken fiyatının azlığı ya da çokluğu önem verdiğimiz bir noktadır ama canımızı ve malımızı teslim ettiğimiz bir üründe ilk kıstasımız fiyattan ziyade kalite olmalıdır. Güvenlik sistemlerinde kaliteyi etkileyen tek etken kameradır algısı da sıkça karşılaşılan yanlışlardandır. Çok iyi bir kamerayı kötü bir sisteme bağladığınızda ortaya iyi bir sonuç çıkmasını beklemek yanlış olur. Aynı şekilde iyi bir sisteme kötü bir kamerayı takarak da sistemi kurtaramazsınız. Bir sistemin sağlıklı çalışabilmesi için kullanılan her bileşenin kaliteli olması gerekir. Bunun yanında güvenlik sistemlerinde kullanılacak her ürün ortam şartlarına göre değişiklik gösterir. Yani aldığınız çok kaliteli, çok iyi bir ürün eğer sizin kullanacağınız yer uygun değilse hiçbir işe yaramaz. Bu sebeple proje küçük de olsa büyük de olsa uzman bir ekip tarafından yapılması büyük önem taşır. Kullanıcılarımıza düşen ise konu hakkında yüzeysel de olsa bilgi sahibi olarak doğru markayı ve doğru ekibi seçmektir. Bu sebeple yazımızda Kamera güvenlik sisteminin bileşenleri hakkında temel bilgi vereceğiz.

Kamera güvenlik sistemi görmek istediğimiz alanı kamera vasıtasıyla görüntüler, elde ettiği bu görüntüleri uygun kablolar ile kayıt cihazına aktarır, kayıt cihazımız görüntüyü hem kendi içinde bir hard diske daha sonradan ulaşmamız için kaydeder hem de canlı olarak izlememiz için bir ekrana yansıtır. Böylece güvenliğini sağlamak istediğimiz alan 7 gün 24 saat biz izlesek de izlemesek de kayıt altında tutulur. Güvenlik sistemlerinin ana bileşenleri bunlardır. Bunun yanında sistemi tamamlayan yardımcı ürünlerimiz de vardır. Hem kameramız hem de kayıt cihazımız için kullandığımız güç adaptörleri, bileşenleri birbirlerine bağlamak için kullandığımız çeşitli konektörler sistemimizin yardımcı parçalarıdır. 

Sistemimizin ana bileşeni görüntüleme cihazımız, yani kameradır. Kameralar kullanılacak ortam şartlarına göre tip ve özellik farkı gösterse de temelde çalışma mantığı aynıdır. Cisimlerden yansıyan ışık önce lensten geçer, daha sonra kamera sensörüne ulaşır. Burada işlenen canlı görüntü kameramızda bulunan entegre boarddan geçerek sinyale dönüşür. İşte burada görüntü kalitesinde farklılık olmasının sebebi, kullanılan bu materyallerin piyasada hem çok kalitelisinin hem de çöp denilebilecek kadar kötülerinin olmasıdır. Kaliteli malzeme kullanılan bir kameradan elde edilen görüntü de kaliteli olacaktır. Elde edilen görüntü sinyali de kaliteli olacaktır. Artık elimizde transferi zor olan bir görüntü değil, doğru malzeme kullanıldığında çok kolay aktarılabilen sinyal vardır.

Kameramızdan aldığımız görüntü sinyali kablo vasıtasıyla veya kablosuz aktarıcılar vasıtasıyla kayıt cihazımıza aktarılır. Burada sıkıştırılan görüntü, kayıt cihazının içine takılan uygun bir depolama aygıtında saklanır. Kayıt cihazımız sadece görüntü saklamaya yaramaz tabi ki de, cihazımız sayesinde görüntüyü anında izlemek için bir ekrana yansıtabileceğimiz gibi günümüz teknolojisi ile dünyanın her hangi bir yerinde uzaktan bağlanarak bilgisayarımızda veya akıllı telefonlarımızda izlememiz mümkündür. Yani teknoloji korumak istediğimiz evimiz ya da iş yerimizden ne kadar uzakta olursak olalım telefonumuz vasıtasıyla her an bir gözümüzün sevdiklerimizin üzerinde olmasına müsaade eder. 

Daha sonraki yazılarımızda ayrıntılarına yer vereceğimiz kamera güvenlik sistemleri için bilinmesi gereken temel bilgilerin bazılarını naçizane vermeye çalıştık. Burada amacımız hızla gelişen güvenlik teknolojilerini insan yararına kullanılabilir hale getirmek ve güvenlik bilincinin yayılmasına bir nebze olsun katkı sağlamak. Daha sonradan keşke dememek için doğru önlemi bugünden almanız dileğiyle…